SpaceX Starship, Starlab Space Ticari Uzay İstasyonunu Fırlatacak

Voyager Space ve Airbus, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) hizmet dışı bırakılmadan önce ticari bir uzay istasyonunun alçak Dünya yörüngesine çıkmasını amaçlayan Starlab Space adlı bir ortak girişim üzerinde çalışıyor. Voyager Space, Starlab Space uzay istasyonunu fırlatmak için bir SpaceX Starship temin ettiğini doğruladı.

ISS’den farklı olarak Starlab Space, önceden oluşturulmuş olduğundan yalnızca bir fırlatma gerektirecek. Ek olarak Starlab, mikro yerçekimi araştırması ve daha fazlasını gerçekleştirecek yalnızca dört mürettebat üyesine ev sahipliği yapabilecek.

SpaceX Ticari İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Tom Ochinero şunları söyledi: “Starlab’ın tek fırlatma çözümü yalnızca neyin mümkün olduğunu değil, aynı zamanda ticari alanın geleceğinin şu anda nasıl gerçekleştiğini göstermeye devam ediyor. SpaceX ekibi, yaşamı çok gezegenli hale getirme yolunda insanlığın alçak Dünya yörüngesindeki varlığını sürdürmesini desteklemek amacıyla Starship’in Starlab’ı fırlatmasından heyecan duyuyor.”

Voyager Space’e göre Starlab Space ticari uzay istasyonu, küresel bir müşteri tabanına ve uzay ajansları, araştırmacılar ve şirketler gibi kuruluşlara hizmet vermeyi amaçlayacak. Ayrıca Northrop Grumman ile iş birliği yapıldığı ve ayrıca Avrupa Uzay Ajansı, Hilton Otelleri ve Ohio Eyalet Üniversitesi ile çalışmanın planlandığını belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir