Hamas’tan esir takası ve ateşkese olumlu yanıt: Gözler İsrail’de

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar 7 Ekim’den beri sürerken ateşkes yapılmasına yönelik çabalar da devam ediyor.

Hamas’ın esir değişimi ve ateşkes teklifinin “çerçeve anlaşmasına” “olumlu” yanıt verdiği bildirildi.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Hamas, çerçeve anlaşmasıyla ilgili yanıtını az önce Mısır ve Katarlı kardeşlerine iletti.” ifadeleri kullanıldı.

Hamas’ın liderleri ve diğer Filistinli gruplarla yapılan istişare görüşmelerinin ardından yanıtını ilettiğine vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hamas, söz konusu teklifi, tam ve kapsamlı bir ateşkesi garantileyecek, halkımıza karşı saldırıları bitirecek, Gazze Şeridi’ne yönelik ablukayı kaldırarak yeniden imarı garantileyecek ve esir takası sürecini tamamlayacak şekilde olumlu karşıladı.”

Açıklamada ayrıca, Katar ve Mısır’ın yanı sıra İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurma yönünde çaba sarf eden ülkelerin girişimleri takdir edildi.

ABD VE KATAR’DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurahman El Sani de Doha’da düzenledikleri ortak basın toplantısında konuya dair açıklamalarda bulundu.

El Sani Hamas’ın teklife “olumlu yanıt verdiğini” açıkladı. Hamas’ın yanıtını Tel Aviv’e bildirdiklerini ifade eden Sani, konunun hassasiyeti nedeniyle ayrıntı veremediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da “Hamas’ın rehine anlaşması çerçevesine verdiği yanıtı gözden geçiriyoruz, çarşamba günü israil hükümeti ile görüşeceğiz” dedi.

El Sani gibi ayrıntıya girmeyen Blinken, “Hala yapılacak çok iş var, ancak bir anlaşmanın mümkün ve hatta gerekli olduğuna inanmaya devam ediyoruz” dedi.

PARİS TOPLANTISI

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 28 Ocak’ta Washington’da verdiği bir röportajda, Fransa’nın başkenti Paris’te ABD, İsrail, Mısır ve Katar’ın Gazze’de ateşkes ve esir takasına ilişkin yetkililerle müzakerelerin yapıldığını söylemişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de Amerikan MSNBC kanalına yaptığı açıklamada, Paris’te ABD, Katar, Mısır ve İsrailli yetkililer arasında müzakere edilen ateşkes ve esir takası konusunda bir çerçevenin oluştuğunu, özellikle esir takası konusunda somut bir ilerleme kaydedildiğini aktarmıştı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ise Paris toplantısından çıkan “çerçeve anlaşmasını” ve bunun uygulanmasına ilişkin maddeleri görüşmek üzere Kahire ziyareti için davet aldıklarını açıklamıştı.

Heniyye, “Paris toplantısından çıkan teklife karşı Hamas’ın cevabı öncelikle Gazze’ye acımasız saldırganlığın durması ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin dışına çekilmesi temelinde olacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir