BIST 100 endeksine de yansıyan İsrail-Filistin çatışmaları piyasalarda tedirginliğe neden oluyor

Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 endeksi, günlük işlemlerde yüzde 0,86’lık bir değer kaybı yaşayarak günü 8.259,27 puan seviyesinden tamamladı. Endeks, önceki kapanışa göre 71,37 puan geriledi ve toplam işlem hacmi 159,2 milyar lira olarak kaydedildi.

Bankacılık endeksi yüzde 1,23, holding endeksi ise yüzde 0,91 değer kaybederek günü tamamladı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,54 ile sigorta, en çok kaybettiren ise yüzde 3,15 ile bilişim sektörü oldu.

ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, piyasa beklentilerini aştı. Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 3,7 artış kaydedildi. Ayrıca, ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 7 Ekim ile biten haftada piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti ve 209 bin olarak kaydedildi.

ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin güvercin bir ton kullanmasına rağmen, analistlere göre İsrail-Filistin çatışmasının daha geniş bir bölgeye yayılabileceği endişeleri nedeniyle küresel pay piyasalarının dalgalı bir seyir izliyor. Fed’in toplantı tutanaklarında vurgulanan ekonomik belirsizliklerin yanı sıra TÜFE ve işsizlik başvuruları verilerinin de bankayı temkinli olmaya ittiği ifade edildi. İsrail-Filistin çatışmasının dünya genelinde tedirginliğe neden olduğu kaydedildi.

13 Ekim Cuma günü yurt içinde veri gündeminin sakin olacağı, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları, Çin’de enflasyon ve dış ticaret dengesi, Avro Bölgesinde sanayi üretimi ve ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin öne çıkacağı tahmin ediliyor.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir