Bakan Kacır: Dünyanın en büyük Uzay Kongresi IAC 2026 Antalya’da yapılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Büyütech” Türkiye’nin İlk Kamera Sistemleri Üretim Tesisi Açılış Töreni’ne katıldı.

Bakan Kacır “Azerbaycan’dan güzel bir haber aldım. Uluslararası Uzay Konferansı bu yıl Azerbaycan’da gerçekleşiyor. 2026’da büyük etkinliğin Antalya’da gerçekleşmesi için aday olmuştuk. Bunla ilgili yarış içindeydik. Türkiye bu yarışı kazandı. Dünyanın en büyük uzay konferansına Antalya ev sahipliği yapacak. Bu bizim ortak başarımızdır” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır’ın açıklamalarından satır başlıkları;

Dijital devrimin yaşandığı bu dönemde dünyada tüm dengeler değişiyor, rekabet koşulları yeniden şekilleniyor. Pandemi, savaş, küresel enflasyon ve durgunluk tüm dünyayla birlikte zorlu dönemi tecrübe etmemize neden oldu. Bu sınamalardan Türkiye güçlenerek çıktı. Tasarlayıp ürettiğimiz hava araçlarıyla dünyada bir numarayız. Togg yollarda. Türkiye, Avrupa’nın girişimcilikte parlayan yıldızı haline geldi. Ülkemizde teknolojik gelişimler 1,6 milyar doların üzerinde yatırım alarak rekor aldı. Dünya Bankası dün Türkiye’nin büyüme tahmini yüzde 4,2’ye çıkardı.

Otomobillerimiz araç olmaktan çok akıllı cihazlara dönüşüyor. Böylece devrimin yaşandığı dönüşüm süreci, Türkiye gibi iddialı ülkeler için fırsat penceresine dönüşüyor. Kamu destekli özel sektör girişimi Togg’u akıllı ve elektrikli otomobil olarak tasarladık. Türkiye’nin devrimin seyircisi değil öncüsü olarak tasarladık. 1250’den fazla şarj istasyonu 81 ilimizde hizmet sunuyor.

Yerlilik oranı yüzde 51 olan Togg’un uzun vadeli başarısında tedarikçiler ve start-uplar önem taşıyor. Büyütech yılda 800 bin kamera üretim kapasitesine sahip.

Azerbaycan’dan güzel bir haber aldım. Uluslararası Uzay Konferansı bu yıl Azerbaycan’da gerçekleşiyor. 2026’da büyük etkinliğin Antalya’da gerçekleşmesi için aday olmuştuk. Bunla ilgili yarış içindeydik. Türkiye bu yarışı kazandı. Dünyanın en büyük uzay konferansına Antalya ev sahipliği yapacak. Bu bizim ortak başarımızdır.

Uzay konferansı Türkiye’de yapılacak

Türkiye’nin uzay alanındaki çalışmalarını taçlandıracak Uluslararası Uzay Konferansı Türkiye’de gerçekleştirilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır “Dünyadaki en büyük uzay konferansı Uluslararası Uzay Konferansı IAC2026’nın seçme süreci tamamladı, kazanan Antalya’mız oldu” ifadesini kullandı.

Bakan Kacır’ın açıklaması şöyle:

Dünyadaki en büyük uzay konferansı Uluslararası Uzay Konferansı #IAC2026’nın seçme süreci tamamladı, kazanan #Antalya’mız oldu.

70’den fazla ülkeden 10 binden fazla katılımcıyla bu etkinlik, Türkiye’de şimdiye kazar düzenlenmiş en büyük uluslararası bilimsel organizasyon olacak.

#MilliUzayProgramı’yla adım adım gerçekleştirmekte olduğumuz projeler, tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam edecek.

Adaylık sürecimize en büyük desteği veren Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum.

Uzay alanında çalışan neredeyse bütün önemli kurum ve şirketlerin bir araya geleceği kongre ve fuarın şimdiden, Antalya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir