Temizlikte Arap Sabunundan Şaşmam ,Diyorsanız Çok Haklısınız….

Evde doğal temizlik mümkün mü?
Sadece su ve sabun ile temizlik sizin için yeterli olmayabilir bu durumda devreye yüzyıllardır kullanılan Arap sabunu devreye giriyor.
İçerdikleri katkı maddeleri ve kimyasallar açısından yediğimiz yiyeceklere çok dikkat etmeye başladıktan sonra sıra kullandığımız diğer malzemelere geliyor. Örneğin temizlik malzemeleri çok fazla kimyasallar barındırabiliyor ve bulunduğumuz ortamda kullanıldıklarında, soluyarak, temas ederek, ellerimize bulaşması sonucu yutarak onlara maruz kalabiliyoruz. Bu noktada, en başta sirkenin iyi bir temizlik malzemesi olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca, geçmişte çok sık kullanılmasına rağmen, artan çeşitlilikle yerini diğer temizlik maddelerine bırakan Arap sabunu da tekrar gündeme gelip evlerde sağlıklı temizlik ürünü olarak yerini almayı başarıyor.
Arap sabununun içeriği
Arap sabunu içeriğinde potasyum yerine potasyumun alkali formu olan potasyum hidroksit bulundurur. Suyun içerisine eklenen potasyum hidroksitin tamamen doğal olan hayvansal ve bitkisel yağ asitleri ile 90 derecede ısıtılarak tepkimeye girmesiyle arap sabunu elde edilir. Genellikle sarı veya açık kahverengi tonunda renge sahiptir. Yarı akışkan ve macun kıvamında olduğu için yumuşak sabun ismiyle de bilinmektedir. Kokusu keskindir fakat içerisine koyulacak doğal hoş kokulu yağlarla kokusu güzelleştirilebilir. Muhafaza edilirken mutlaka oda sıcaklığında tutulması gerekir.
Nerelerde kullanılır?
Diğer sabunlar çoğunlukla atık yağlardan üretildiği için lekeleri iyi çıkarmama ve iyi temizlik sağlayamama gibi problemlere neden olmalarına rağmen, Arap sabununun temizleme gücü kuvvetlidir. pH değeri diğer sabunlara göre daha düşüktür. Halı temizliği başta olmak üzere cam, fayans, parke ve ahşap yüzeyleri içeren genel ev temizliği ile bulaşık ve çamaşır makinesi temizliğinde etkilidir. Ayrıca, farklı temizlik ürünlerinin ayrı ayrı yapmış olduğu temizleme işini tek başına yapabilecek özellikte olduğu için de, diğer ürünlere göre daha kullanışlıdır. Arap sabunu her nerede kullanılırsa kullanılsın, mutlaka sıcak suyla durulama yapılması gerekmektedir.

Arap sabununun farklı kullanım alanları
Arap sabunu ile makine bile olsa çamaşır yıkamak mümkündür. Özellikle beyaz çamaşırlarınız yumuşacık ve bembeyaz olacak üstelik yumuşatıcı kullanmak zorunda kalmayacaksınız. 1 kapak Arap sabunu ve 1 kapak çamaşır sodasını deterjan gözüne koyun ve çamaşırlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Tüllerinizi de aynı yöntemle yıkayabilirsiniz.
Muhteşem doğal el sabunu! Evet Arap sabununu harika bir sıvı sabun haline getirebilirsiniz. Özellikle ellerinizde egzama varsa sulandırılmış Arap sabunu elleri yumuşacık yapıyor.
Doğal böcek ilacı! Arap sabununu 3/1 oranında sulandırın, sprey şişesine doldurun ve ayda bir kere evdeki bitkilere sıkın. Bu şekilde böceklenme olmaz olsa da böcekler kısa sürede çiçeği terk eder.
Yağlı tencereleri pırıl pırıl yapın. Eğer tencereniz telle ovmaya uygunsa en ince bulaşık teli ve bir miktar arap sabunu ile ovalayıp durulayın. Hassas, teflon ya da çizilmesini istemediğiniz bir tencere ise biraz Arap sabunu ve poşetle tüm dışını ovalayın ve durulayın.
Koltukları silmek için kullanın. Sıcak yarım kova suya iki kaşık Arap sabunu koyun bir parça eski tül ile beraber koltukları silin.
Fırın için doğal temizleyici: Fırının raflarını çıkartın içini bezle ıslatıp macunu her yerine sürün. Kapağını kapatın ve sabaha kadar bekletin. Sabah tüm içini her yeri temizlene kadar silin. İşte bu kadar mis gibi temiz fırın hazır.
Bulaşık yıkamada: Arap sabunu ile hem elde hem de makinede bulaşık yıkamak mümkün. Elde bulaşık yıkamak için çok az Arap sabununu sıcak su ile karıştırın, makine için bir tatlı kaşığı dolusu Arap sabununu bulaşık makinesinin gözüne koyun ve kapatın. her zamanki gibi yıkayın.
Duşakabin temizliğinde: Duş kabinleri çabuk kireçlenir ve çirkin bir görüntüsü olur. Arap sabunu ile her duştan sonra silin hem geç kirlenir hem de sürekli pırıl pırıl olur.
Ahşapları pırıl pırıl yapın: Evinizi süpürdünüz şimdi sıra silmede temizlik suyuna 1 kapak Arap sabunu dökün içine temiz bir bez atıp yıkayın ve önce tüm mobilyaların tozunu alın, sonra aynı su ile yerleri silin. Ahşaplar zarar görmeden pırıl pırıl olacaktır.
Halıları silin: Arap sabunu ile silinen halılar pırıl pırıl olur renkleri de zarar görmez üstelik öyle deli gibi silmeniz bile gerek yok şöyle üstünden yapsanız bile halınız ışıldayacaktır

Kararmış gümüşleri parlatın: Kararmış gümüşleri akşamdan Arap sabunlu suya yatırın, sabah ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

Diğer kullanım alanları
Solunum yolları hastalığı olan kişilerin bulunduğu ortamların Arap sabunu ile temizlenmesi uygundur. Ayrıca bebek biberonu ve emziklerini temizlerken de Arap sabunu kullanılabileceği belirtilir. Arap sabunu bir miktar alkolle kullanıldığında ise, böceklerle etkili şekilde mücadele sağlanabilmektedir.
Aşırı kullanıma kaçmamak şartıyla Arap sabununu fazlaca kimyasal içeren temizlik malzemeleri yerine tercih edebilir, evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir